Ako mám prať obliečky, aby rýchlo nevybledli?

Práve vám kuriér doručil balíček a vy sa nemôžete nabažiť toho, aké jemné a krásne sú vaše nové obliečky... Viete, akú starostlivosť potrebujú, aby vydržali čo najdlhšie ako nové?

Pravidlo číslo jeden znie: roztrieďte to! Hlavná zásada je prať oddelene, a to najmä bielizeň bielej farby. Keď sa vám podarí naplniť práčku vždy len jednou farbou, alebo aspoň podobnou (napríklad modrú a zelenú pokojne perte spolu) – budete mať vyhrané. Čím podobnejšie farby budete prať spolu, tým lepšie.

Pracie prášky – tých je na trhu veľké množstvo, a niektorí výrobcovia myslia aj na životné prostredie, takže môžete používať aj ekologické pracie prášky. Aj tu sa oplatí na biele obliečky kúpiť špeciálny prípravok, ktorý sa používa naozaj iba na pranie svetlých materiálov. Na čiernu bielizeň sa osvedčili skôr tekuté gély. Mydlové orechy sú ekologická novinka, ktorú takisto môžete vyskúšať.

Väčšinu obliečok, ktoré máte u nás na výber, môžete prať na 60 stupňov Celzia. Patria medzi nich napríklad klasické bavlnené obliečky, ale aj krepové obliečky, saténové a flanelové obliečky. Na nižšej teplote, teda na 40 stupňov Celzia, odporúčame prať bavlnené 3D obliečky, mikroflanelové obliečky a tiež obliečky z bavlneného saténu. A ako máte prať obliečky s podielom bambusu? Bambusové obliečky perte na 40 stupňov Celzia.

Posledná rada znie: obráťte to naruby! A potom si už len užívajte vôňu vypraných obliečok, ktoré vyzerajú stále ako nové.